Empty

Total: £0.00
Book

Tehran-e Makhuf

تهران مخوف
Publisher: 
Author(s): 
Morteza Moshfeq Kazemi
Text Language: 
Persian
Edition: 
3
Volume: 
1 vol
Publication Year: 
2018
Total Pages: 
246
Dimensions: 
24 × 17 × 1.3 cm
Dewey Class: 
8fa3.62
Subject Tags: 
Persian Stories

Available format(s)

Hardback
(SKU: BPH256056)
964-8698-62-7
9648698627
978-964-8698-62-6
9789648698626
Price:£46.00

کتاب «تهران مخوف» اثر نویسنده فقید ایرانی، مرتضی مشفق کاظمی است. از این اثر در تاریخ ادبیات داستانی به عنوان اولین رمان اجتماعی ایران نام برده می‌شود.

این اثر نخستین بار در سال ۱۹۲۴ میلادی در برلین آلمان به نگارش درآمد و ابتدا به صورت پاورقی در روزنامه ستاره ایران به چاپ رسید تا این که در سال ۱۳۰۵ ه.ش به صورت کتاب منتشر شد و نام نویسنده‌ی آن را در ایران بر سر زبان‌ها انداخت. شخصیت اصلی این داستان جوانی به نام فرخ است که در آرزوی ازدواج با دخترعمه‌اش مهین به سر میبرد اما در این راه مشکلات و موانع زیادی را در سر راه دارد آن هم در برهه مهمی از تاریخ ایران (اواخر دوره قاجاریه) که رویدادهای زیادی، سیستم سنتی قاجار و کشور ایران را با تغییرات زیادی مواجه کرده است.

این اثر دارای دو جلد با نام‌های «تهران مخوف» و «یادگار شب» است. داستان در اواخر دوره قاجاریه و اوایل سلطنت رضاشاه می‌گذرد و نویسنده علاوه بر روایت داستانی جذاب و تاثیرگذار، بخش‌های مهمی از تاریخ ایران را نیز در لابلای داستان بیان کرده است. شخصیت‌های اصلی این رمان «فرخ» و «مهین» هستند که از کودکی با یکدیگر بزرگ شده‌اند و همدیگر را دوست دارند اما در راه این عشق و علاقه و رسیدن آن دو به یکدیگر انبوهی مشکلات و رویدادهای تاریخی پر فراز و نشیبی وجود دارد که همچون سیل این دو شخصیت اصلی و خانواده‌شان را با خود می‌برد. رویدادهای اجتماعی در این رمان چنان با قدرت توصیف شده‌اند که شخصیت‌های اصلی رمان در برابر آن‌ها توانایی مقاومت چندانی ندارند و به شدت تحت تاثیر آن‌ها قرار می‌گیرند. مرتضی مشفق کاظمی اثری درخشان برای تمام تاریخ ادبیات داستانی ایران خلق کرده است که به خوبی جامعه‌شناسی ایران در معرض گذار در آن صورت گرفته است و هر پژوهشگر و علاقمند به تاریخی نیز چون علاقمندان به ادبیات داستانی به این رمان ارزشمند جذب خواهند شد.