Empty

Total: £0.00
Book

Ruzshomar-e Jang-e Iran va Araq (v 16): Azadsazi-ye Sarzamin-ha-ye Iran: Gam-e Dovvom: Ojgiri-ye Teror-ha-ye Kur

روزشمار جنگ ایران و عراق: کتاب شانزدهم، آزادسازی سرزمین‌های ایران: گام دوم: بستان: اوج‌گیری ترورهای کور؛ تشکیل دولت پس از بحران ۱۵ مهر ۱۳۶۰ تا ۳۰ آذر ۱۳۶۰
Author: 
A. Lotfollah Zadegan
Text Language: 
Persian
Edition: 
1
Volume: 
V 16
Publication Year: 
2015
Total Pages: 
1,208
Size (cm): 
17 X 21
Dewey Class: 
955.0843
Subject Tags: 
Iran-Iraq War

Available format(s)

Hardback
(SKU: BPH766406)
600-5443-57-7
6005443577
978-600-5443-57-8
9786005443578

Price:£25.00

Add to Wishlist

كتاب شانزدهم روزشمار جنگ ایران و عراق «آزادسازی سرزمین‌های ایران؛ گام دوم: بستان؛ اوج‌گیری ترورهای کور؛ تشکیل دولت پس از بحران» نام دارد و مشتمل بر ۹۲۷ گزارش درباره جنگ و موضوعات مربوط به آن دوره زمانی۱۵/۷/۱۳۶۰ تا ۳۰/۹/۱۳۶۰ به مدت ۷۶ روز است که تاریخ جنگ اعم از عملیات‌ها و اقدامات نظامی در ابعاد مختلف و رویدادهای غیرنظامی مرتبط با جنگ و تاثیرگذار در توان رزمی دو کشور و پشتیبانی رزمی همچون اقتصاد داخلی و خارجی و سیاست‌های خارجی را در بر می‌گیرد و به صورت گزارش‌های روزانه در موضوعات مربوط تنظیم و ارائه شده است.

از جمله موضوعات مطرح در این دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در این کتاب به طور مفصل به آنها پرداخته شده است: عملیات طریق‌القدس، اقدامات دشمن علیه مناطق مسکونی، توسعه سازمان رزم سپاه، افزایش میزان پناهنده شدن نظامیان عراقی به ایران، ادعای تبلیغاتی عراق مبنی بر اقدام ایران در کشتن اسرای آن کشور، عملکرد گروه‌های مسلح غیرقانونی در مناطق کردنشین و سایر شهرها و در راس آنها حزب دموکرات و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و پیوند این دو تشکیلات و سیر آن، شرح روابط عراق با کشورهای شوروی، فرانسه، یونان، کویت و اردن و بررسی کمک این کشورها به عراق، تلاش‌های انجام شده برای برقراری صلح و مواضع ایران و عراق، بررسی اجمالی اقتصاد ایران، نگاهی به عملکرد اوپک و ادعای بحرین درباره دستگیری افراد مسلح مرتبط با ایران.

مقدمه كتاب شامل جمع بندی مهم‌ترین موضوعاتی است كه طی گزارش‌های مختلف در سراسر كتاب درج شده است.

هر روز از روزشمار به منزله یك فصل است كه در پایان آن فهرست منابع و مآخذ مطالب آن روز درج شده است. همچنین برخی از توضیحات ضروری درباره بعضی مطالب، كه در قالب روزشمار نمی‌گنجد، با عنوان ضمیمه در پایان همان روز آمده است.

در پایان كتاب، چكیده‌ای از مطالب كتاب با عنوان «گزارش روزشمار» درج شده است كه دارای شماره‌هایی نظیر شماره  گزارش‌های متن كتاب است و دستیابی به مطالب مورد نظر را آسان می‌كند. در پایان نیز فهرست راهنمای موضوعی (اعلام) آمده است.

همچنین نقشه‌هایی از مناطق و محورهای عملیاتی مورد بحث در كتاب و عكس‌هایی از برخی صحنه‌ها و اشخاص ذكر شده در گزارش‌ها، در كتاب چاپ شده است.

كتاب «آزادسازی سرزمین‌های ایران؛ گام دوم: بستان» به نویسندگی علی‌رضا لطف‌الله زادگان در ۱۲۰۸ صفحه به نگارش درآمده و در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.