Empty

Total: £0.00
Book

A Dictionary of Iran's Vegetations (Plants‪‬‭): Vol 1

فرهنگ تشریحی رستنی‌های ایران؛ پاره اول: جنس‌ها و گونه‌ها، پاره دوم: تیره‌ها (جلد ۱)

Farhang-e Tashrihi-ye Rostani-ha-ye Iran; Pare-ye Avval: Jens-ha va Gune-ha, Pare-ye Dovvom: Tire-ha (Jeld-e 1)
Publisher: 
Author(s): 
Hadi Karimi
Text Language: 
Persian
Volume: 
Vol 1
Publication Year: 
2017
Total Pages: 
1,381
Size (cm): 
16 x 23
Dimensions: 
0 × 0 × 7.1 cm
Dewey Class: 
580.3
Subject Tags: 
Agriculture
Plants

Available format(s)

Softback
(SKU: BPS748209)
964-92830-8-0
9649283080
978-964-92830-8-1
9789649283081
Price:£39.00

فرهنگ رستنی‌های ایران، حاصل تلاش چندین ساله‌ی مولف است که با هدف جلوگیری از فراموشی نام‌ها و گویش‌های شیرین فارسی محلی تدوین شده است. از آنجایی که لهجه‌های موجود طی سالیان دراز گذشته بین مردم به ویژه روستاییان ایران و توران زمین متداول بوده است، از این رو در بعضی از کتب فارسی به طور پراکنده و محدود از آنها نام برده شده است. از این رو در بعضی از کتب فارسی به طور پراکنده و محدود از آنها نام برده شده است. به همین دلیل، مولف مصمم گردید تا علی رغم وجود مشکلات و تعلل کاری، به منظور تکمیل و جمع آوری آنها برحسب نیاز و ضرورت موجود، به تالیف این مجموعه اقدام نماید.

در این کتاب با آگاهی از وجود انواع مختلف رستنی ها و اشکال متنوع آنها در این مرز و بوم، با ذکر نام‌های علمی آنها و نیز به زبانهای انگلیسی، فرانسه و آلمانی برای رفع مشکلات علاقه‌مندان استفاده شده است. در حقیقت می‌توان گفت که مرم گوشه و کنار این سرزمین از سال‌ها قبل در پیرامون زندگی خود با این رستنی‌ها آشنا بوده‌اند و بر حسب نیاز، به منظورهای تغذیه، تولید علوفه، چرای دام، گیاه درمانی، تهیه‌ی پوشاک و مسکن و با به کار بردن نام‌های اصیل ایرانی لهجه‌ها و گویش‌های مختلف بر این رستنی‌ها نهادند و حتی با فرهنگ عامیانه و آداب و رسوم محلی خود تلفیق کردند و به صورت پیوندی ناگسستنی از نسلی به نسل دیگر منتقل کردند. واژه‌ی اسمی گیاهان برحسب معنی و مفهوم فلسفه‌ی وجودی آنها بوده که بیانگر نوع فرهنگ و حتی مقدمه‌ای بر عنصر ذی وجودی بر تارک کهن این سرزمین محسوب می‌شود و لازم است با همان ویژگی‌های اصیل خود حفظ شوند.

آنچه در بالا مطالعه کردید گوشه‌ای از پیشگفتار کتاب فرهنگ تشریحی رستنی‌های ایران می‌باشد که شامل دو بخش کلی است: پاره اول: گونه‌های رستنی‌های (گیاهان)، ایران پاره دوم: تیره رستنی‌های (گیاهان) ایران