Empty

Total: £0.00
Book

Dar Bab-e Tarikh al-Had dar Eslam

در باب تاریخ الحاد در اسلام
Publisher: 
Author(s): 
Abd al-Rahman Badavi
Translator(s): 
Mo'in Kazemifar
Text Language: 
Persian
Volume: 
1 vol
Publication Year: 
2018
Total Pages: 
254
Dimensions: 
22 × 14 × 1.3 cm
Dewey Class: 
297.464
Subject Tags: 
Islam

Available format(s)

Softback
(SKU: BPS280793)
622-6189-28-2
6226189282
978-622-6189-28-6
9786226189286
Price:£21.00

الحاد از مهم‌ترین پدیده‌هایی است که در تکامل حیات معنوی جوامع رخ می‌نماید و ظهور آن در هر فرهنگی که به دوران مدنیت گام گذاشته باشد اجتناب‌ناپذیر است. این پدیده با توجه به روح حاکم بر جامعه‌ای که از آن سربرآورده از تمدنی به تمدن دیگر متفاوت است. الحاد، وضعیت یک روح است آنگاه که تمام استعدادهای دینی‌اش پایان یافته و دیگر نتوانسته باشد ایمان خود را حفظ کند.

شاید مبالغه نباشد اگر گفته شود که این کتاب، تالیف فیلسوف برجسته عبدالرحمان بدوی، یکی از مهم‌ترین آثار عربی است که در قرن حاضر منتشر شده است. این تحقیق در حکم سفری علمی و جذاب است که یکی از تاریک‌ترین زوایای فکری تاریخ اسلام را روشن می‌کند.

نخستین وجه اهمیت و ارزش این کتاب در آن است که مولف آن تلاش کرده به آرامی و با طمانینه در میان رواق‌های تاریخ بگردد و حقایق، دیدگاه‌ها و شخصیت‌های بسیاری را که در لایه‌های عمیق تاریکی و فراموشی فرورفته‌اند از پرده بیرون بکشد. شاید بتوان این کتاب را اولین اثری دانست که با این میزان از دقت و واقع‌گرایی به پدیده‌ی «الحاد» در اسلام پرداخته است. 

مولف کتاب در پی آن بوده تا آرای مهم‌ترین و برجسته‌ترین نمایندگان جریان الحاد، از زندیق‌های نخستین گرفته تا دانشمندی مانند ابن حیان یا فیلسوفی مانند ابوبکر رازی را مورد تحیقیق و تفحص قرار دهد. این کتاب پا به قلمروی «خطرناک» و «ممنوع» می‌گذارد و دقیقا به دلیل همین دو ویژگی است که این حوزه‌ی مطالعاتی پیوسته در آگاهی اسلامی، مجهول و اسرارآمیز بوده است. در این کتاب، یک جا شاهد اعدام ابن مقفع به اتهام زندقه هستیم و در جای دیگر به نوشته‌های پراکنده‌ی ابن راوندی، نامدارترین ملحد در تاریخ اسلام برمی‌خوریم. اما کتاب با اینکه از هر دری سخن می‌گوید، متنی منسجم و جامع و بهره‌مند از شرح و تفسیر مناسب است.

ارزش دوم کتاب که انتشارش را در روزگار ما بسیار پراهمیت می‌سازد، زنده کردن خاطره‌ی تمدنی است که روزگاری زمینی حاصلخیز بوده که در دامانش نظرات و سلایق گوناگون می‌بالید.

علاوه بر این‌ها، اهمیت کتاب حاضر در آن است که مساله‌ی «تاریخ الحاد» را در برابر صدها کتابی که در باب «تاریخ ایمان» نگاشته شده است مطرح می‌کند.