Empty

Total: £0.00
Book

Atlas-e Nabard-e Beyt al-Moqaddas

اطلس نبرد بیت‌المقدس
Author(s): 
Amir Hoseyn Keyhanpanah
Text Language: 
Persian
Volume: 
1 vol
Publication Year: 
2017
Total Pages: 
256
Dimensions: 
29 × 21 × 1.3 cm
Dewey Class: 
955.0843
Subject Tags: 
Iran-Iraq War
Photographs

Available format(s)

Hardback
(SKU: BPH645030)
600-5443-74-7
6005443747
978-600-5443-74-5
9786005443745
Price:£23.00

پس از تغييرات سياسی در کشور که به برکناری بنی‌صدر از جانشينی فرماندهی کل قوا و تصويب بی‌کفايتی سياسی وی در مجلس شورای اسلامی انجاميد، نيروهای مسلح با حضور مؤثر و سازمان‌يافته مردم در دفاع تحولی چشمگير در جنگ ايجاد کردند؛ تحولی که در پرتو همدلی و همکاری ارتش و سپاه، با نبرد دارخوين شروع و در ادامه با نبرد ثامن‌الائمه(ع) و شکسته‌شدن محاصره آبادان پديدار گشت.

در ادامه پيروزی‌های پی‌درپی، با اجرای نبردهای طريق‌القدس و فتح‌المبين بخش‌های وسيعی از مناطق اشغالی دشت آزادگان، غرب شوش و رودخانه کرخه آزاد شد. در اين اوضاع نيروهای خودی و دشمن هردو متوجه خرمشهر بودند و حتی ارتش عراق با پيش‌بينی نبرد در اين منطقه، بيشترين توان پدافندی خود را با طرح‌های گوناگون دفاعی در خرمشهر متمرکز کرد تا از دستيابی ايران به اين شهر جلوگيری نمايد، اما در مقابل اراده و همدلی رزمندگان سپاه و ارتش موفق نشد. آزادسازی خرمشهر نماد مقاومت و آزادگی مردمانی بود که اشغال اين شهر غرور ملی آن‌ها را جريحه‌دار کرده بود. آزادی خرمشهر قله افتخارات مردمی‌ترين انقلاب دوران معاصر شد.

در کتب اطلس با بهره‌گیری از نوشتار، نقشه‌ها، نمودارها، جداول و تصاویر موضوعات گوناگونی در چارچوب‌های علمی تبیین و تفسیر می‌شود. باوجود درهم‌تنیدگی جغرافیا و نقشه، آشکار است این ظرفیت می‌تواند در خدمت دفاع مقدس مردم ایران نیز قرار گیرد و از این طریق دُرهای گرانبهایی از تجارب هشت‌ساله جنگ تحمیلی برای امروز و فردای ایرانیان حاصل آید. برای بهره‌مندی از این تجارب و گسترش فرهنگ مقاومت در برابر متجاوزان و ستمگران به ایران زمین، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یکی از سیاست‌های انتشاراتی خود را چاپ و نشر اطلس نبردهای بزرگ و ماندگار دوران دفاع جانانه ایرانیان در برابر استکبار جهانی قرار داده و اولین جلد از مجموعه اطلس‌های نبردی به نبرد بیت المقدس اختصاص دارد. اطلس نبرد بيت‌المقدس، روايتگر رويدادهای آغاز جنگ تحميلی تا پايان نبرد براي آزادی خرمشهر است. سير تحولاتی که نويسنده تلاش می‌کند با کنکاش تاريخی اين دوره از مقاومت، ازخودگذشتگی و حماسه آفرينی، نقش مردم ايران را در شکل‌گيری و سرانجام آن نمايان سازد. این اطلس ارزشمند به کوشش گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز و با همت آقای امیرحسین کیهان‌پناه در ۲۵۶ صفحه رحلی و به تیراژ ۲۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

این اطلس مشتمل بر نه فصل می‌باشد که عبارتند از:

فصل يكم: ويژگی‌های جغرافيایی منطقه

فصل دوم: پيش نبردهای منطقه عملياتی

فصل سوم: جايگاه راهبردی نبرد بيت‌المقدس

فصل چهارم: در آستانه نبردی بزرگ

فصل پنجم: دور يکم نبرد بيت‌المقدس

فصل ششم: دور دوم نبرد  بيت‌المقدس

فصل هفتم: دور سوم نبرد بيت‌المقدس

فصل هشتم: دور چهارم نبرد بيت‌المقدس

فصل نهم: دستاوردهای نبرد بيت‌المقدس